Ekologia vs posadzka żywiczna
Posadzki z żywicy, charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi, od dawna pojawiają się w halach produkcyjnych i magazynowych. Widujemy je także w sklepach, w tym również w galeriach handlowych. I coraz częściej decydują się na nie właściciele domów jednorodzinnych. A wylewają je nie tylko w garażu czy na tarasie.
Współczesne posadzki żywiczne posiadają również walor estetyczny i dostępne są w różnych kolorach. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach z wyższą wilgotnością, czyli w łazience i kuchni. Ale jeśli domowe wnętrza zaaranżowano w nowoczesnym stylu, to posadzkę żywiczną wylać można nawet w salonie. Taka posadzka jest bezspoinowa, osadza się więc na niej znacznie mniej kurzu i innych zabrudzeń. Każdy doceni to podczas sprzątania. Pojawić się może jednak pytanie o jej ekologiczność.
Czy posadzki żywiczne są ekologiczne?
Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytanie zacznijmy od tego, że posadzki żywiczne renomowanych producentów wytwarzane są zgodnie z najsurowszymi normami ekologicznymi. Przechodzą skrupulatne badania, a przy ich produkcji unika się składników i procesów szczególnie szkodliwych dla środowiska naturalnego.
Przeczytaj również: Jak powstają posadzki żywiczne?
Kolejnym aspektem ekologiczności posadzek z żywicy jest to, że cechuje je wyjątkowa wytrzymałość i długowieczność. Przy właściwej pielęgnacji mogą służyć nam przez kilka dekad, podczas których nie będziemy zmuszeni do kupowania nowych produktów. Nie przyczynimy się więc do zużywania zasobów i wytwarzania odpadów.
O ekologiczności posadzek żywicznych mówić można również w tym kontekście, że w żaden sposób nie zagrażają one zdrowiu ludzi ani zwierząt mających z nimi kontakt. Nie emitują do otoczenia żadnych szkodliwych substancji, a co więcej, posiadać mogą właściwości bakteriobójcze. Sprawdzają się nawet w miejscach o szczególnych wymaganiach bezpieczeństwa – takich jak szpitalne sale operacyjne.